Szanowni Państwo !

Jeśli zastanawiacie się Państwo, gdzie wybrać się w czasie weekendu, podpowiadamy-a może do Opola ? A jeśli nie wiecie Państwo, co tu robić, być może pomoże kilka informacji o niektórych atrakcjach, jakie nasze miasto proponuje.

 


Zacznijmy od małego rozruchu. Około 300 metrów od naszego hotelu rozpoczyna się ścieżka rekreacyjna, na której, na długości około 1 km umieszczono 35 różnych urządzeń gimnastycznych. Korzystanie z nich jest bezpłatne i nieograniczone czasowo. Ścieżka biegnie wzdłuż Odry.

 


Na jej końcu, przy moście, znajduje się – jedna z wielu w mieście – stacji wypożyczalni rowerów ( www.nextbike.pl ).

 

Udając się ścieżką pieszo-rowerową, prawą stroną rzeki, po około 3km dotrzecie Państwo do „Kąpieliska Bolko”, z piaszczystą plażą, przezroczystą wodą oraz wypożyczalnią sprzętu sportowego ( o ile zdążą ! ).

 

Jeśli natomiast przejdziecie przez most na Odrze, to znajdziecie się Państwo na Wyspie Bolko, ulubionym miejscu spacerów mieszkańców Opola. Piękny park, z uroczo zarośniętym stawem zachęca zarówno do spacerów jak i przejażdżek rowerowych.

 


Zaraz przy moście znajduje się Pub „Pagaj”- z zimnym piwkiem i daniami z grilla. Z tyłu pubu jest wypożyczalnia sprzętu wodnego (www.otk.opole.pl) – kajaki, rowery wodne, smocze łodzie na 8 osób, łodzie motorowe dla uprawnionych.

 

Amatorom wody polecamy jeszcze jedną atrakcję. Jest nią łódź motorowa, która pomieści 12 osób i którą można się wypuścić w bliższe lub dalsze okolice Opola, a także jeszcze dalej. Szczegóły u właściciela łodzi tel. 602 64 58 98, 600 38 88 98.

 


Wracamy na Wyspę Bolko. To tutaj trafią Państwo na jedną z głównych atrakcji Opola (ok. 2 km od hotelu), która przyciąga ogromną ilość odwiedzających to ZOO (www.zoo.opole.pl). Tutaj zwierzęta żyją w warunkach zbliżonych  do naturalnych, na dużych wybiegach, z bliskim kontaktem ze zwiedzającymi. Hitem jest wybieg dla goryli oraz pływalnia dla uchatek. Dla dzieci zorganizowano zwierzyniec oraz różne place zabaw. ZOO jest po prostu piękne. Gorąco polecamy!

 

Hotel „Starka” stoi w bezpośrednim sąsiedztwie Amfiteatru Opolskiego. Odbywają się tu prawie każdego tygodnia koncerty, proponujemy więc zapoznanie się z repertuarem na stronie (www.ncpp.opole.pl).

 


Tuż obok Amfiteatru możecie Państwo zwiedzić jedyną pozostałość po opolskim zamku- Wieżę Piastowską, która jest czynna od wtorku do niedzieli ( również w święta) w godzinach 10.00- 13.00 i 14.00-17.00.

 


Krótki spacer z hotelu doprowadzi Państwa do pięknego opolskiego rynku, a na jednej z bocznych uliczek (Św. Wojciecha), tuż przed kościołem znajduje się Muzeum Śląska Opolskiego (www.mso.opole.pl), a nieco poniżej, pod numerem 9, coś co szczególnie polecamy. Czynszowa Kamieniczka Mieszczańska, gdzie można zobaczyć jak kiedyś mieszkał przeciętny mieszkaniec Opola. To trzeba koniecznie obejrzeć!

 


A jak mieszkali chłopi na Opolszczyźnie zobaczą Państwo w Skansenie Wsi Opolskiej ( od hotelu 4,5 km) (www.muzeumwsiopolskiej.pl). Jest to jeden z piękniejszych skansenów w Polsce, gdzie na niezbyt dużym terenie zgromadzono wiele zabytków architektury wiejskiej. Jest więc młyn, kowal, karczma, kościół, szkoła- słowem cała wieś. A wszystko to pięknie pachnie!

 

Polecamy także opolskie placówki kulturalne: Teatr (www.teatropole.pl) , Galerię Sztuki Współczesnej (www.galeriaopole.pl), Filharmonię Opolską (www.filharmonia.opole.pl).
I jeszcze kilka atrakcji poza Opolem:

  • Krasiejów – 25 km (www.jurapark.pl) – największa i najdokładniejsza rekonstrukcja dinozaurów na świecie (200 modeli), tunel czasu, kino, place zabaw i inne atrakcje.
  • Moszna – 35 km, (www.moszna-zamek.pl) – z cudownym, bajkowym zamkiem, stadniną koni i pięknym ogrodem.
  • Góra Św. Anny – 38 km-  zlokalizowana na terenie Parku krajobrazowego, Bazylika Św. Anny, miejsce pielgrzymek od 500 lat. Wokół Góry Św. Anny wiele oznakowanych tras rowerowych.
  • Jarnołtówek – 69 km- górska, malownicza miejscowość. Stąd można zrobić pieszą wycieczkę na Kopę Biskupią (889 m.n.p.m.). Na szczycie schronisko. A w Jarnołtówku polecamy restaurację „Włoski Smak”, prowadzoną przez Marysię i Leandra, polsko – włoskie małżeństwo, które przygotowuje znakomite włoskie dania.

 
 

A z Jarnołtówka już tylko krok (dosłownie!) do Czech.

Rowerzystom polecamy również trasy rowerowe na  Opolszczyźnie.  Mapki  można kupić w recepcji.

Myślę, że już Państwo jesteście przekonani, do przyjazdu do Opola. Tak więc przybywajcie, a my postaramy się, byście wyjeżdżali stąd zadowoleni.

 

Z pozdrowieniami:
Iwona i Krzysztof Cebula

 

[ Wstecz ]